Zdrowie i uroda

Kosmetyki, które przyrządzisz z produktów znajdujących się w Twojej kuchni

Kosmetyki w kuchni? Zwykle przechowujemy je raczej w łazience lub innych pomieszczeniach. Na półkach z produktami spożywczymi znajdziemy jednak składniki kosmetyków, które możemy samodzielnie przygotować we własnym domu. By zadbać o skórę i włosy wcale nie trzeba odwiedzać drogerii. Przedstawiamy kuchenne produkty, z których przygotujemy wartościowe kosmetyki.

Odżywki i płukanki do włosów

By cieszyć się zdrowymi i pięknie wyglądającymi włosami wcale nie potrzeba wyrafinowanych masek znanych producentów. W celu odtłuszczenia włosów możemy zastosować płukankę z soku z cytryny. Wystarczy wycisnąć sok ze świeżego owocu i wymieszać go w litrze wody. Taki roztwór pomoże włosom, w dodatku delikatnie je rozświetlając.

Za odżywkę może służyć z kolei melasa buraczana. To produkt uboczny powstający przy wytwarzaniu cukru buraczanego. Niektórzy stosują go jako zdrowy słodzik, ale Ty możesz zrobić z niego maskę do włosów. Wystarczy, że dołożysz dwie łyżki tej substancji do kilkudziesięciu mililitrów jogurtu naturalnego. Dodaj jeszcze łyżeczkę octu jabłkowego, dobrze wymieszaj i wmasuj w skórę głowy. Maskę powinno się spłukać po około 20 minutach. Takie zabiegi pozwolą odżywić włosy, w dodatku substancje zawarte w melasie przeciwdziałają procesom siwienia.

Płatki pomogą skórze

Płatki owsiane, siemię lniane, płatki amarantusa – te produkty również mogą nam się przydać nie tylko do domowych wypieków. Możemy z nich przygotować preparaty, które pomogą w pielęgnacji skóry. Ugotowane w wodzie płatki owsiane można dodać do kąpieli, która w ten sposób lepiej nawilży i wygładzi naszą skórę.

Podobnie będzie działać dodane do wody gotowane siemię lniane. To naturalny kosmetyk, który szczególnie poleca się alergikom: pomoże radzić sobie z podrażnioną skórą. Z rozgotowanego siemienia możemy przygotować także nawilżającą maseczkę do włosów – warto trzymać ją na głowie przez co najmniej kilkadziesiąt minut. Do czego wykorzystamy płatki amarantusa? Łącząc je z naturalnym tłuszczem, na przykład olejem kokosowym, uzyskamy wartościowy peeling do ciała.

Naturalny róż do policzków

Z produktów dostępnych w kuchni możemy wykonać również naturalny barwnik do policzków. Różowy kolor uzyskamy dzięki suszonym burakom. Po ich zmieleniu, na przykład w młynku do kawy, uzyskamy proszek o charakterystycznej barwie. Wystarczy, że dodamy do niego jakiś naturalny olej – w tej roli znakomicie sprawdzi się zwłaszcza masło shea nierafinowane – i w ten sposób uzyskamy róż do policzków w formie kremu.

Miodowa pielęgnacja

Większość z nas zna zapewne lecznicze właściwości miodu, pomocne zwłaszcza w walce z przeziębieniem. Ale ten naturalny produkt można stosować także jako kosmetyk. Świetnie nadaje się na przykład do nawilżania ust. Można go stosować również na skórę. Zawiera cenne dla niej sole mineralne i enzymy, ma właściwości przeciwzapalne. Z miodu warto przygotować maseczkę lub wraz z mlekiem dodać go do kąpieli. Takie zabiegi pielęgnacyjne mają zresztą niezwykle długą tradycję – w końcu już przed dwoma tysiącami lat Kleopatra dbała o urodę, regularnie zażywając mlecznych kąpieli.