Porady

Jak wyprać plecak w zależności od jego rodzaju?

Każdy bagaż, z którego często korzystamy, po pewnym czasie wymaga odświeżenia. Plecaki do szkoły, turystyczne czy skórzane – każdy z tych pakunków może ulec zabrudzeniu, czy to przez niekorzystne warunki pogodowe, kurz osadzający się na ulicach albo jeśli położymy go w nieodpowiednim miejscu. Czasem nawet wnętrze takich bagaży wymaga odświeżenia, ponieważ jedzenie, które przenosimy w nich każdego dnia może sprawić, że na podszewce będą osadzały się nieprzyjemne zapachy, które same nie znikną. Wówczas konieczne będzie odświeżenie takiego plecaka. Jak wyprać plecak CoolPack lub innej marki, biorąc pod uwagę jego rodzaj oraz przeznaczenie? Podpowiadamy!

Jak wyprać plecak? Oto najważniejsze zasady

Zasada nr 1: Zanim przejdziemy do tego, jak wyprać plecak, zweryfikujmy, z jakiego materiału został on wykonany. Jest to niezwykle istotne, ponieważ na tej podstawie możemy dobrać odpowiednie detergenty, które pomogą nam odświeżyć zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną część bagażu. Inne preparaty korzystnie oczyszczą skórzany plecak, a inne ten wykonany ze sztywnego materiału. Także w inny sposób oczyścimy plecaki na kółkach niż te klasyczne. Dlatego też warto przyjrzeć się dokładniej tkaninie, z której został wykonany plecak.

Można także poszukać metki, na której często producenci zawierają dopasowane do danego modelu zalecenia. Jeśli ją znajdziemy, możemy być pewni, że gdy zastosujemy się do wskazówek znajdujących się na etykiecie, nic złego nie stanie się z naszym plecakiem, bez względu na to czy jest to plecak szkolny, turystyczny czy skórzany. To najbardziej bezpieczna i najbardziej polecana opcja, także ze względu gwarancję, którą objęty jest plecak. Jeśli nie będziemy stosować się do zaleceń producenta i będziemy chcieli w przyszłości zareklamować plecak, powstałe podczas uszkodzenia zacieki czy uszkodzenia mogą stać się podstawą do odrzucenia takiego wniosku reklamacyjnego.

Zasada nr 2: Skoro już wiemy, jakie preparaty będą odpowiednie do oczyszczenia naszego plecaka, kolejną ważną decyzją jest to, czy lepiej będzie wyprać go ręcznie, czy też w pralce. Powinniśmy sugerować się zaleceniami producenta, ale też warto wziąć pod uwagę własne doświadczenie. Najlepiej jest zwrócić uwagę na to, czy zawiera on plastikowe lub metalowe elementy, które mogą ulec uszkodzeniu podczas prania. Skóra i jej imitacje mogą popękać podczas zbyt długiego i intensywnego kontaktu z wodą. Nie ma więc jednej uniwersalnej odpowiedzi na kwestię jak wyprać plecak – każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. 

Zasada nr 3: W momencie, gdy zdecydujemy się na ręczne wypranie plecaka, oprócz detergentów, powinniśmy także wybrać narzędzie, które pomoże nam wyprać plecak. Zazwyczaj taką czynność wykonuje się przy pomocy szczotki ryżowej, jednakże jej „włosie” może okazać się zbyt szorstkie dla niektórych rodzajów plecaków. Dlatego też jeśli posiadamy bagaż wykonany z delikatniejszego materiału, którego absolutnie nie wolno szorować, zamiast po szczotkę, sięgnijmy po miękką gąbkę lub ściereczkę, które z pomocą właściwego detergentu dokładnie oczyszczą nasz plecak. To, jak wyprać plecak, nie dotyczy każdego rodzaju pakunku – niektóre będą jedynie powierzchownie czyszczone, jednak powoli to zachować ich oryginalny wygląd.

Czy plecak można prać w pralce?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można prać plecak w pralce? Odpowiedź brzmi tak, ale nie każdy. Niektóre bagaże, wykonane z delikatnych materiałów, mogą bowiem ulec zniszczeniu lub odkształceniu, jeśli zostaną poddane wirowaniu na wysokich obrotach. Część z dostępnych na rynku modeli nie powinna mieć z kolei zbyt długiego kontaktu z wodą – a nawet w przypadku krótkiego programu prania, zazwyczaj jest to i tak co najmniej kilkadziesiąt minut. 

pranie plecaka w pralce
Wiele osób zastanawia się, jak wyprać plecak w pralce, aby go nie uszkodzić. Zawsze najlepiej stosować się do wskazówek producenta.

Zanim jednak umieścimy plecak w bębnie pralki, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak wyprać plecak w pralce? Jaką temperaturę prania ustawić oraz jaki program wybrać? Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie odpowiedzieć na te pytania, tak jak już wspomnieliśmy, najlepiej ponownie zerknąć na metkę dołączoną do plecaka. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące ustawienia odpowiedniego programu prania oraz temperatury wody, w jakiej można prać bagaż.

Jeśli informacje zawarte na metce wypłowiały lub stały się nieczytelne, najbezpieczniej będzie ustawić optymalną temperaturę prania, czyli 30 lub 40 stopni Celsjusza. Warto także zmniejszyć ilość obrotów bębna podczas wirowania, by nie uszkodzić plecaka. Lepiej wyjąć z pralki bardziej mokry plecak po delikatniejszym wirowaniu i wysuszyć go na płasko, niż taki lepiej  odwirowany odkształcony czy uszkodzony. Ta zasada jest szczególnie ważna, jeśli jeszcze nie wiesz, jak wyprać plecak, bo robisz to pierwszy raz w przypadku danego modelu. Wtedy zawsze lepiej wybrać najdelikatniejszą i najmniej inwazyjną opcję.

Czy warto prać plecak w pralce?

Pranie plecaka w pralce z pewnością jest zdecydowanie wygodniejsze niż wykonywanie tej samej czynności ręcznie. W tym pierwszym przypadku wkładamy plecak do bębna pralki, wsypujemy lub wlewamy do dozownika odpowiedni detergent, następnie ustawiamy właściwy program prania i plecak pierze się sam. Nie wkładamy w jego oczyszczenie ani odrobiny własnego czasu czy wysiłku.

Często pojawia się jednak pytanie, czy warto prać plecak w pralce? Czy nie zostanie on uszkodzony? To zależy. W pralce nie wypierzemy bowiem bagażu wykonanego ze skóry, gdyż pod wpływem szybkiego wirowania bębna skóra może ulec zniszczeniu. Zazwyczaj jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do prania w pralce plecaków materiałowych (o ile producent nie wskazał tego na metce). W przypadku takich modeli kwestia tego, jak wyprać plecak, staje się łatwa i szybka. Jeśli producent nie zabrania prania w pralce, oznacza to, że nie trzeba z niego rezygnować w obawie przed jego uszkodzeniem – został on przetestowany pod tym kątem. W takiej sytuacji zdecydowanie warto korzystać z pralki.

Jak wyprać plecak ręcznie, w zależności od modelu i rodzaju?

Pomimo tego że pranie plecaków w pralce jest znacznie szybszym, prostszym i niewymagającym większego wysiłku zadaniem, część z nas wciąż boi się odświeżać bagaże w ten sposób. Zamiast prania w pralce, decydujemy się na wykonanie tej czynności ręcznie. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy model plecaka możemy pielęgnować w taki sam sposób. Jak więc czyścić różne rodzaje plecaków?

Jak wyprać plecak turystyczny?

Podróżowanie to nie tylko sposób na poznanie nowych miejsc. Jest to także chwila relaksu, oderwania się od codziennych obowiązków oraz odświeżenia umysłu. Wiele osób podróżuje z plecakiem turystycznym. Przed każdą podróżą warto jest go nieco odświeżyć, a najlepiej przystąpić do tej czynności od razu po powrocie z wyprawy, aby zabrudzenia nie zmieniły na stałe wyglądu plecaka.

Pranie plecaka turystycznego w pralce nie zawsze jest możliwe. Niektóre modele są wyposażone w liczne membrany i siateczki, które mogłyby ulec uszkodzeniu pod wpływem obrotów bębna pralki. Lepiej więc zdecydować się na pranie plecaka turystycznego ręcznie. Chociaż jest to dosyć ciężkie zadanie, ponieważ wymaga od nas poświęcenia sporej ilości energii, to jednak mamy wpływ na to, jak plecak zostanie wyczyszczony.

jak wyprać plecak ręcznie
Miękka ściereczka nadaje się do czyszczenia większości plecaków, bez obawy o ich uszkodzenie.

Najlepiej więc wlać wodę do wanny bądź dużej miski, rozpuścić w niej proszek do prania i przy pomocy szczotki ryżowej wyszorować spód i boki plecaka. Warto zwrócić uwagę na drobne elementy plecaka – jeśli są wykonane z delikatniejszego materiału, szczotka może je uszkodzić. W tym wypadku lepiej sprawdzi się miękka gąbka lub ściereczka. Po wykonaniu tej czynności możemy opłukać plecak wykorzystując do tego deszczownicę lub nalewając do miski czystą wodę. 

Jak wyczyścić plecak szkolny?

Plecak szkolny powinniśmy czyścić w specjalny sposób. Bardzo często znajdują się na nim nadruki przedstawiające bajkowych bohaterów lub zwierzątka. Jak wyprać plecak szkolny, by nie uszkodzić jego wyglądu? Najlepiej odświeżyć go ręcznie. Warto jednak odwrócić go na lewą stronę i zasunąć zamki w każdej komorze. Woda z detergentem i tak przedostanie się w każdy zakamarek, a dzięki takiemu działaniu zabezpieczymy zamki plecaka przez zepsuciem się.

Dlaczego jednak warto prać plecak na lewej stronie? Jest to szczególnie ważne jeśli posiada on nadruki. Wówczas pod wpływem szorowania szczotką, ozdobne nadruki mogłyby ulec zniszczeniu. Tak więc zdecydowanie lepiej zapobiec takiej sytuacji, odwracając plecak na lewą stronę, a przód plecaka oczyścić miękką gąbką, pomijając nadruki.

Jak wyczyścić skórzany plecak?

Sposób czyszczenia plecaka skórzanego nieco różni się od wyżej wymienionych metod. Przede wszystkim, nie będziemy posługiwali się tym razem szczotką ryżową, gdyż jej ostre „włosie” mogłoby rozerwać skórę, której nie dałoby się później już naprawić. Tak więc najlepiej wyczyścić skórzany plecak miękką gąbką lub ściereczką. Takie akcesoria sprawią, że skóra nie zostanie uszkodzona.

Do czyszczenia takiego plecaka warto zastosować mleczko do czyszczenia armatury łazienkowej. Może to być Cif, Clear lub inny tego typu preparat. Dzięki niemu bez większego wysiłku usuniemy ze skórzanego plecaka zabarwienia powstałe od jeansów oraz liczne kurze i pyłki. Kwestia tego, jak wyprać plecak, nie dotyczy więc modeli skórzanych – są one jedynie czyszczone, a nie moczone w wodzie i prane.

Jak wyprać plecak ze stelażem?

Pranie plecaka ze stelażem jest już nieco trudniejsze. Ponieważ jest on usztywniony, po zamoczeniu materiału staje się także ciężki. Nie ma możliwości prania go w pralce, pozostaje jedynie pranie ręczne. Warto wykorzystać do tego kilka szczotek ryżowych. Najlepiej jeśli jedna z nich ma dłuższą rączkę, inna natomiast jest szersza. Z pewnością także przyda się i mała szczotka, która dotrze w nawet najgłębszy zakamarek. 

Czyszczenie chemiczne plecaka – czy to dobry pomysł?

Pranie chemiczne plecaka nie zawsze jest najlepszą opcją, choć mogłoby się tak wydawać. Pralnie tego typu najczęściej nie biorą odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia powstałe podczas czyszczenia. Jeśli więc nie musimy, nie oddawajmy plecaka do pralni chemicznej.

Dodatkowo jest to dosyć kosztowne oczyszczenie bagażu oraz nie zawsze będzie przeprowadzone tak jakbyśmy tego chcieli. Jeśli na etykiecie widnieje zalecenie, że pranie plecaka w pralni może zostać wykonane, to wówczas możemy zdecydować się na taką opcję. Jeśli jednak producent tego nie rekomenduje, pozostańmy przy domowych sposobach oczyszczania bagażu – to najbezpieczniejszy wybór.