Każdą osobę posiadającą swój własny ogród można uznać za prawdziwego szczęściarza. W końcu relaks w takim miejscu to prawdziwa przyjemność. Aby jednak tak się stało, warto oczywiście zadbać o odpowiednie zaaranżowanie terenów zielonych wokół domu czy mieszkania. Z pewnością należy umieścić w ogrodzie altanę, krzesła drewniane lub plastikowe, pasujące do nich stoły oraz jeszcze kilka innych niezwykle praktycznych elementów. Dzisiaj skupimy się jednak na tym, jak dbać o wyposażenie zewnętrzne, a konkretniej o same meble ogrodowe. Podpowiemy, jak je zabezpieczyć oraz czym myć meble ogrodowe, by na długo zachowały swój piękny wygląd! Sprawdź!
Jakie meble do ogrodu wybrać, by służyły jak najdłużej?
Gdy tylko zaczyna zbliżać się wiosna, każdy właścicieli ogrodu szuka odpowiedzi na pytanie, jakie meble do ogrodu wybrać. Zestawy tego typu produkuje się przecież z różnych materiałów, a każdy z nich cechuje się nieco innymi właściwościami. To właśnie od rodzaju tworzywa będzie zależeć ich trwałość, a co za tym idzie, również i nasza satysfakcja. Na jakie meble ogrodowe zatem postawić? Przygotowaliśmy trzy ciekawe propozycje.
Krzesła i stoły drewniane, czyli najlepszy zestaw mebli do ogrodu
Nie da się ukryć, że to właśnie krzesła oraz stoły drewniane cieszą się największą popularnością i goszczą w większości polskich ogrodów. Materiał ten jest bowiem bardzo solidny i trwały. Jeśli będziemy pamiętać o jego regularnej konserwacji i pielęgnacji, z pewnością nie będą przeszkadzały mu żadne, nawet te ekstremalne, warunki atmosferyczne. Do tego zestawy mebli ogrodowych drewnianych wyglądają bardzo elegancko i wspaniale wpisują się w naturalne otoczenie. Niestety mają jeden dość spory minus – takie elementy wyposażenia nie należą do najtańszych. Warto jednak w takiej sytuacji pomyśleć o tym, że jest to jednorazowy wydatek i inwestycja na lata. Meble drewniane przetrwają przecież zdecydowanie dłużej niż ich tańsze odpowiedniki wykonane z materiałów drewnopodobnych.
Zestawy mebli z materiałów pochodzenia roślinnego
Do swojego ogrodu możemy wybrać również meble wykonane z rattanu czy innych materiałów pochodzenia roślinnego. Takie zestawy są wyjątkowo lekkie, jednak przy okazji również bardzo solidne. Do tego z ich pomocą łatwo stworzyć ciekawą rustykalną aranżację lub taką, która ma nawiązywać do stylu boho. W tym przypadku musimy jednak pamiętać o czymś niezwykle ważnym. Meble rattanowe i wykonane z podobnych tworzyw należy chronić przed deszczem. Niestety pod wpływem wilgoci mogą doszczętnie się zniszczyć. Można zatem uznać, że rattan to idealna odpowiedź na nieco inne pytanie – jakie meble do ogrodu zimowego czy na taras wybrać. W przypadku klasycznego podwórka niestety będziemy musieli ich bardzo pilnować.
Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych
Ciekawą alternatywą dla mebli ogrodowych wykonanych z drewna czy rattanu są zestawy produkowane z tworzyw sztucznych, czyli najczęściej plastiku. Są one tanie, lekkie i przetrwają na deszczu. Dużo do życzenia pozostawia jednak ich trwałość. Niestety łatwo je złamać, a podczas czyszczenia porysować czy naruszyć idealnie gładką powłokę. Do tego nie są polecane dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą. Najczęściej przetrwają 1-2 sezony i trzeba będzie je po prostu wyrzucić. Pod żadnym względem nie można zatem mówić tutaj o rozwiązaniu ekologicznym. Wybierając elementy do ogrodu, zawsze stawiajmy na pierwszym miejscu długowieczność danych przedmiotów. W przypadku stołów i krzeseł będzie poniekąd tak samo, jak z sekatorem, o którym pisaliśmy w artykule https://www.sukceskobiety.pl/2021/01/30/sekator-w-ogrodzie-jak-wybrac-odpowiedni-i-kiedy-go-uzywac/. Niby są to przedmioty, które można kupić bez większego namysłu, jednak lepiej wybrać je raz a porządnie!
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?
Przyjmijmy, że każdy wybrał już swój idealny stół oraz krzesła. Teraz nadszedł czas na kwestie związane z utrzymaniem ich w idealnym stanie przez wiele sezonów. Zacznijmy od tego, jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą. Jak wiadomo, w ostatnim czasie w Polsce raczej nie ma zbyt dużych mrozów. Wystarczy zatem, że swój zestaw, zarówno ten wykonany z drewna, jak i plastiku, przykryjemy specjalnym pokrowcem. Jeśli natomiast meteorolodzy przewidują ostrą zimę, stół oraz krzesła należy schować do budynku. Najlepiej sprawdzi się do tego strych, piwnica lub inne mało odwiedzane miejsce. Aby uchronić swoje meble przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami, po raz kolejny pokrowce lub chociaż duże kawałki materiału będą idealnym rozwiązaniem.
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed kradzieżą?
Choć dla części z nas może wydawać się to dziwne, z pewnością okaże się, że są osoby, które szukają również odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć meble ogrodowe drewniane przed kradzieżą. W takiej sytuacji są dwa wyjścia. Pierwsze z nich to przymocowanie zestawu do podłoża. Najlepiej użyć do tego specjalnych śrub lub spoiwa, które połączy drewno z posadzką. Pamiętajmy jednak, że wtedy meble nie mogą stać na trawie, a np. na wylanym betonie czy kostce brukowej. Druga metoda to natomiast użycie kabli stalowych, które należy przewlec przez otwory znajdujące się na stole oraz krzesłach. Następnie przewody te przytwierdzamy do czegoś mocnego, np. altany. Na szczęście konieczność zabezpieczania mebli przed kradzieżą występuje bardzo rzadko.
Czym zabezpieczyć meble ogrodowe przed warunkami zewnętrznymi?
O stoły i krzesła drewniane wystawione na zewnątrz należy oczywiście odpowiednio dbać. Aby na długo zachowały swój idealny wygląd, musimy wiedzieć, czym zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe. Sposobów jest oczywiście kilka i każdy z nich omówimy pokrótce w dalszej części artykułu.
Czym zabezpieczyć meble drewniane? Oczywiście lakierobejcą!
Konserwacja mebli ogrodowych z drewna jest niezwykle prosta jeśli wiemy, jakie preparaty wybrać. Bez wątpienia jednym z najlepszych środków ochronnych jest lakierobejca. Co nam jednak ona daje? Przede wszystkim z jej pomocą łatwo wydobyć i podkreślić naturalne piękno słojów drewna. Do tego lakierobejca nada naszemu zestawowi delikatnej barwy. Jakiej? To zależy od tego, na jaki wariant się zdecydujemy. Największą zaletą tego preparatu jest jednak jego funkcja ochronna. Drewno pokryte lakierobejcą będzie odporne na zniszczenia oraz uszkodzenia przez cały sezon!
Olej, jako nietuzinkowa odpowiedź na pytanie, czym zabezpieczyć meble ogrodowe drewniane?
O zastosowaniu oleju poza kuchnią słyszał chyba każdy. Mało kto wie jednak, że tym produktem możemy zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe. Wystarczy, że pokryjemy je cienką warstwą tłuszczu oraz użyjemy środka gruntującego. Olej idealnie podkreśla słoje, wydobędzie naturalny kolor drewna oraz wniknie w jego strukturę, zabezpieczając poniekąd nasz zestaw od środka. Co ciekawe, konserwacja mebli rattanowych ogrodowych właśnie olejem sprawia, że te są mniej podatne na negatywne działanie wilgoci. Mimo to starajmy się przechowywać je w zadaszonym miejscu.
Na koniec propozycja nr 3 – impregnat
Teraz nadszedł czas na impregnat. Preparat ten wnika w drewno bardzo głęboko, dlatego też najczęściej uważany jest za najlepszy środek konserwacyjny. Skutecznie chroni bowiem przed wilgocią, chłodem, ciepłem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Do tego nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju drewna i nie pozostawia lepiącej powłoczki. Używając impregnatu, możemy też liczyć na ochronę przed zniszczeniem, pleśnią oraz owadami.
Konserwacja mebli ogrodowych drewnianych – czy jest konieczna?
Konserwacja plastikowych mebli ogrodowych nie jest koniecznością. Właśnie dlatego duża część z nas decyduje się na takie rozwiązanie. W przypadku zestawów drewnianych poniekąd nie mamy wyjścia i musimy regularnie, przynajmniej raz na kilka miesięcy, pokryć stoły oraz krzesła impregnatem, olejem lub lakierobejcą. Takie działanie sprawi, że będziemy mogli cieszyć się pięknymi meblami długi czas. Jeśli będziemy o tym zapominać, niestety zestaw, potocznie mówiąc, zacznie się sypać.
Czyszczenie mebli ogrodowych drewnianych – podstawowe zasady
Po konserwacji bardzo ważne jest również prawidłowe czyszczenie mebli ogrodowych drewnianych. Używając odpowiednich środków oraz przestrzegając kilku zasad, z pewnością sprawimy, że środek ochronny na dłużej pozostanie na naszym zestawie. Jak zatem myć ogrodowe meble drewniane?
Po pierwsze: odkurzanie
Zarówno czyszczenie mebli ogrodowych plastikowych, jak i drewnianych, zaczynamy od dokładnego usunięcia kurzu oraz innych, nazwijmy to “sypkich” zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzi się do tego odkurzacz lub zmiotka. Pamiętajmy jednak, aby końcówka czyszcząca była dość miękka. Zbyt twardy materiał może porysować np. naniesiony na drewno lakier. Odkurzając zestaw, nie zapominajmy o dostaniu się do wszelkich możliwych zakamarków.
Po drugie: odpowiedni preparat
Gdy cały kurz został już usunięty, musimy dobrać do swoich mebli odpowiedni preparat czyszczący. W tym przypadku trzeba najpierw określić, czy te były wcześniej woskowane, olejowane, czy lakierowane. Następnie należy pamiętać, że:
- do mebli woskowanych używamy wosku, np. pszczelego lub preparatów, które posiadają go w składzie,
- do mebli olejowanych najlepiej zastosować klasyczny olej, który wspaniale usuwa zanieczyszczenia i dodatkowo konserwuje materiał,
- do mebli lakierowanych wybieramy mleczka, spraye czy pasty dedykowane do pielęgnacji takiej powłoki (znajdziemy je w sklepach ogrodniczych).
Po trzecie: czyścik
Zastanawiając się, jak dbać o drewniane meble ogrodowe, musimy także pamiętać o odpowiednim czyściku. Nie możemy bowiem umyć zestawu np. ostrą gąbką. O wiele lepiej sprawdzi się bowiem ściereczka bawełniana lub wykonana z mikrofibry. To właśnie na nią nakładamy niewielką ilość preparatu myjącego i czyścimy meble centymetr po centymetrze.
Renowacja mebli ogrodowych drewnianych – jak do tego podejść?
Meble ogrodowe, które straciły swój idealny wygląd, można oczywiście nieco podreperować. Wystarczy bowiem kilka kroków, by te odzyskały swój pierwotny stan. Jak wygląda zatem renowacja mebli ogrodowych z drewna egzotycznego lub klasycznego? Okazuje się, że jest to niezwykle proste zadanie, składające się tylko z trzech kroków. Jakich?
Krok 1: meble ogrodowe należy najpierw wyczyścić – najlepiej oczywiście wykorzystać wskazówki, o których pisaliśmy chwilę wcześniej, a następnie przetrzeć papierem ściernym.
Krok 2: po dokładnym oczyszczeniu mebli, drewno należy zabezpieczyć lakierobejcą, olejem lub impregnatem.
Krok 3: teraz możemy pomalować meble. Najlepiej wybrać do tego farbę w sprayu. Nie musimy bowiem wtedy martwić się np. tym, czym ją nałożyć na nasz zestaw. Wystarczy spryskać i gotowe. Pamiętajmy jednak, by wykonywać tę czynność w umiarkowanie ciepły i mało wilgotny dzień. Preparat będzie wtedy szybciej schnąć, ale też nie będzie zastygał się za szybko.