Zdrowie i uroda

Higiena jamy ustnej – zadbaj o nią naturalnie

Ochrona środowiska naturalnego już od wielu lat przebija się do naszej świadomości społecznej. Jej efektem jest m.in. inwestowanie w naturalne produkty i stale rosnąca na nie moda. Trend ten staje się coraz bardziej widoczny m.in. w tematyce higieny jamy ustnej. Dlatego postanowiliśmy szerzej przyjrzeć się kilku naturalnym produktom do niej przeznaczonym. Oto one!

Higiena jamy ustnej: ekologiczna pasta do zębów bez fluoru

Naturalne ekologiczne pasty do zębów są wolne od słodzików, konserwantów, parabenów, barwników, sztucznych substancji smakowych i wszystkich innych dodatków, oznaczanych dobrze nam znanym symbolem „E”. Niektóre składają się wyłącznie z kilku składników. Jednak część zawiera także fluor, ponieważ opinie na temat jego potencjalnej szkodliwości lub konieczności występowania są mocno podzielone.

Niektóre pasty ekologiczne zawierają jedynie cztery składniki. Warto rozejrzeć się za produktem złożonym wyłącznie z ksylitolu, sody, oleju kokosowego i olejku z drzewa herbacianego. Soda myje zęby, ksylitol usuwa próchnicę i wzmacnia dziąsła, a olejek z drzewa herbacianego zapewnia świeży oddech. Natomiast olej kokosowy usuwa z jamy ustnej bakterie. Dostępne są również pasty wzbogacone o wyciąg z rozmarynu, mięty lub oczaru wirginijskiego. Inne z kolei mogą zawierać drobinki kwasu krzemowego i sól morską, bio-echinaceę, olejek z czarnuszki czy ekstrakty ziołowe.

Ekologiczna pasta z fluorem

Istnieją również pasty ekologiczne wzbogacone o fluor. Często mają one w swoim składzie także wyciąg z szałwii czy miętę. Warto zaznaczyć, że pasty zawierające wyłącznie ekologiczne składniki można wykonać samemu, np. mieszając w blenderze olejek miętowy, kurkumę, węgiel aktywny, sodę oczyszczoną i olej kokosowy, rzecz jasna w odpowiednich proporcjach.

Ekologiczny płyn do płukania ust

Używanie płynu do płukania ust jest równie ważne, co mycie zębów. Pomaga on lepiej oczyścić przestrzenie międzyzębowe oraz przywraca odpowiedni poziom pH w jamie ustnej. Dodatkowo odświeża oddech, pozostawiając w ustach uczucie rześkości. Warto stosować go po myciu zębów, a najlepiej po posiłku.

Ekologiczne płyny zawierają najczęściej zioła, takie jak szałwia, olejek z czarnuszki, nagietek, mirra, rumianek, krwawnik, czy mięta. Podobnie jak w przypadku pasty, również i płyn można stworzyć domową metodą. Powstaje on na bazie, szałwii, mięty, czystka, olejku miętowego i nalewki propolisowej. Niektórzy preferują też płukanie jamy ustnej najzwyklejszą zaparzoną zieloną herbatą, która posiada właściwości przeciwpróchnicze i antybakteryjne.

Higiena jamy ustnej i sprzęt: bambusowa szczoteczka do zębów

Dlaczego szczoteczki ekologiczne powstają z bambusa, a nie z drewna? Ponieważ jest on najszybciej rosnącą rośliną na świecie. Dodatkowo surowiec wykorzystywany do produkcji szczoteczek pochodzi ze zrównoważonych upraw. Poza czynnikiem ekologicznym rolę grają właściwości antybakteryjne, jakimi cechuje się ta roślina. Wytwarza ona jony ujemne, które powstrzymują rozwój bakterii wewnątrz jamy ustnej. Produkt tego typu przypadnie do gustu w szczególności zwolennikom ekologii, gdyż jest on w całości biodegradowalny.

Włosie dobrej bambusowej szczoteczki jest wolne od BPA, czyli Bisfenolu A. Jest to związek chemiczny używany do produkcji żywic i plastiku. Może wywoływać zaburzenia gospodarki hormonalnej i wpływać na obniżenie płodności. Czasem zwiększa też ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej. Prawdziwie naturalna szczoteczka bambusowa powinna być oznaczona certyfikatem BPA FREE, czyli Wolny od BPA.

Naturalne metody higieny jamy ustnej: proszek do czyszczenia zębów

Naturalny proszek do czyszczenia zębów może stanowić alternatywę dla tradycyjnej pasty. Tak samo, jak ona pomaga zachować czystość oraz higienę jamy ustnej, a także wzmacnia szkliwo, zapobiega rozwojowi próchnicy i usuwa nalot z płytki nazębnej. W zależności od producenta i konkretnej specyfikacji preparatu może też działać przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, odświeżająco, antyseptycznie i wybielająco. Najpopularniejsze są proszki zawierające miętę, szałwię, eukaliptus lub inne składniki aktywne.

Naturalny proszek jest wolny od fluoru, olei mineralnych, ftalanów czy parabenów. W jego składzie występują wyłącznie rośliny i naturalne zioła. Używa się go identycznie jak pasty, czyli po prostu nakłada się na szczoteczkę i szoruje zęby. Taka higiena jamy ustnej dodatnio wpływa na zęby.

Olej do ssania

Olej jest alternatywą dla klasycznego płynu do płukania ust. Metoda ssania oleju w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Jej praktykowanie pozwala pozbyć się bakterii z jamy ustnej, oczyścić język, a nawet częściowo wyeliminować toksyny z organizmu. Przy długotrwałym stosowaniu olej usuwa także kamień nazębny, zapobiega powstawaniu próchnicy i wspomaga wybielanie zębów. Najlepszy do ssania jest olej kokosowy, jednak można też sięgnąć po inne smaki, np. drzewo herbaciane, miętę, czy mandarynkę.

Olej należy ssać 10-20 minut dziennie. Im więcej czasu poświęci się na tę czynność, tym lepszy i szybszy będzie efekt. Nie chodzi jednak o to, aby trzymać go w ustach, a płukać nim gardło i rozprowadzać po całej jamie ustnej, tak samo, jak przy płukaniu zębów po umyciu. Czynność powinna trwać do momentu, gdy płyn zmieni kolor na mleczno-biały. Na końcu trzeba go wypluć. Połykanie jest zabronione, ponieważ znajdują się w nim wszystkie bakterie i zanieczyszczenia, jakie zostały wypłukane z jamy ustnej.