Prawdziwy tradycyjny włoski makaron to istny rarytas dla każdego smakosza. Produkt ten ma bowiem wyjątkowy smak, aromat oraz sporą ilość substancji odżywczych. Do tego bardzo łatwo jest przygotować szybkie i wyborne danie na jego bazie. Nic zatem dziwnego, że makaron regularnie gości w większości polskich domów a kuchnia włoska jest z nimi kojarzona w pierwszej kolejności. Jakie są najpopularniejsze rodzaje makaronów włoskich? Jakie są rodzime odpowiedniki tych wszystkich italijskich nazw? Sprawdź!
Rodzaje makaronów włoskich – klasyczne i długie spaghetti
Jednym z najbardziej popularnych i nieodłącznych symboli Włoch, jeśli chodzi o makaron jest spaghetti. Jest znany nie tylko w słonecznej Italii, ale i na całym świecie. Przygotowuje się go przede wszystkim z mąki pszennej. Jest długi i cienki. Może mieć różną długość i dlatego czasami można mieć problem z jego jedzeniem. Dlatego najlepiej nawinąć go na widelec i dopiero wtedy konsumować.
Jeśli chodzi o spaghetti, to idealnie smakuje w połączeniu z gęstymi sosami, które są bardzo popularne np. boloński czy carbonara. Doskonale łączy się także z sosami pikantnymi i łagodnymi. Można go podać także z oliwkami i świeżo startym serem – najlepiej parmezanem.
Jakie są jeszcze rodzaje makaronów włoskich, o których na pewno słyszałeś? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Rodzaje makaronów włoskich – tagliatelle czyli makaron wstążki to sosów i zup
Jeśli chodzi o makarony włoskie, rodzaje najpopularniejsze to między innymi tak zwane tagliatelle. Swoim kształtem przypomina on długie i dość szerokie paski lub też wstążki. Podczas suszenia najczęściej zawija się go jednak w gniazdka czy kłębki. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko jego połamania.
Po ugotowaniu uzyskamy natomiast piękne długie wstęgi, które możemy wykorzystać do zup oraz sosów. Włosi uważają, że ten rodzaj makaronu najlepiej komponuje się z pomidorami oraz serem. Składniki te mogą się bowiem wokół niego dokładnie okleić, dodając całemu daniu wyjątkowego smaku.
Lasagne – płaski makaron do dań
Jeśli chodzi o rodzaje makaronów włoskich, to nie możemy zapomnieć o popularnej lasagne. Jest to nie tylko nazwa samego makaronu, ale i dania, które można z niego stworzyć. Ten makaron włoski bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ jest są to proste i szerokie płaty.
Lasagne nadaje się doskonale do zapiekanek mięsnych, serowych i warzywnych. Jeśli chodzi o danie, które jest tak samo nazywane, jak sam makaron, to składa się z farszu (połączenie pomidorów z mięsem mielonym) przekładanego wcześniej wspomnianym płaskim makaronem. Gdzie dostać tego typu rodzaje makaronów włoskich? Najlepiej poszukać sklepów oferujących oryginalne produkty włoskie, takie jak: https://kuchnia-wloska.com.pl/category/makarony-wloskie.
Kokardki – czyli włoski makaron zwany farfalle
Jest w kształcie pięknej wstążeczki. Dlatego też nie można się dziwić nazwą tego makaronu, ponieważ w języku włoskim “farafalle” oznacza “motyl”. A powiedzmy sobie szczerze – wstążki przypominają motyla. Spełnia także funkcję dekoracyjną każdego dania.
Dobrze pasuje do różnych sosów. Bardzo często podaje się go z pomidorami, kurczakiem, brokułami lub nawet owocami morza. Warto spróbować różnych połączeń.
Jako ciekawostkę muszę dodać, że ten rodzaj makaronu włoskiego jest uznawany za jeden z najstarszych.
Makarony włoskie – rodzaj do zup czyli fusilli
Kolejne makarony włoskie – nazwy jak ,,fusilli” na pewno obiły się o uszy miłośników past. W Polsce występuje on bowiem pod nazwą świderków. Wytwarza się go z płaskiego kawałka ciasta zawiniętego w odpowiedni sposób. Po ugotowaniu wciąż zachowuje swoją pierwotną formę. Świderki nie są jednak przypadkowe. Kształt ten jest łatwy do konsumpcji.
W naszym kraju oczywiście najczęściej znajdziemy go w zupach czy sałatkach. Warto jednak pamiętać, że wspaniale oblepiają się wokół niego wszelkie gęste sosy, w tym mięsne. Warto zatem wykorzystać takie rodzaje makaronów włoskich do tego typu potraw czy nawet i zapiekanek.
Rigatoni – włoski makaron
Rodzaje makaronów włoskich, które królują na stołach, to także rigatoni, czyli duże rurki. Mają różne średnice i długości. Niektórzy mogą uważać, że jest bardzo podobny do makaronu penne, jednak przyglądając się bliżej zobaczysz bardzo duże różnice. Rigatoni jest większy i ma proste zakończenia po obu stronach. W przypadku penne są one ścięte pod kątem.
Z jakimi sosami najlepiej go podawać? Ciężkimi, mięsnymi. Dobrze wchłania sos, dzięki temu cała potrawa jest przepełniona pysznymi smakami.
Rodzaje makaronów włoskich – penne do dań mięsnych
Tak samo, jak fusilli, na polskich stołach często gości również penne. Pod tą nazwą kryją się oczywiście skośno ścięte rurki średniej wielkości. Kształt ten może być z wierzchu idealnie gładki lub cechować się delikatnymi rowkami. Makarony włoskie – nazwy mogą brzmieć dość tajemniczo – zawsze coś oznaczają. Penne to po prostu… piórko! We Włoszech rurki wykorzystuje się głównie do dań z owocami morza lub pesto.
W Polsce penne ma natomiast zdecydowanie szersze zastosowanie. Znajdziemy go bowiem często zarówno w zupach, jak i sałatkach, sosach czy zapiekankach. Makarony włoskie – rodzaje robią wrażenie także estetyczne, bo w wielu sklepach możemy kupić kolorowe rurki, które niejednokrotnie stają się prawdziwym rarytasem dla najmłodszych. Takie makarony barwi się oczywiście naturalnymi składnikami. Barwę zieloną uzyskuje się dzięki szpinakowi, natomiast np. czerwona to zasługa buraków. Możemy zatem bez większych obaw sięgać po właśnie takie wyroby.
Rodzaje makaronów włoskich – ravioli, czyli makaron z nadzieniem
Na pewno już wcześniej o tym rodzaju słyszałeś. Swoim wyglądem przypominają małe poduszeczki z falbankami w kształcie kwadratu. Przez ich zamknięciem są wypełniane farszem np. mięsnym lub warzywnym. Połączeń jest naprawdę wiele i każda włoska pani domu ma własny przepis, który króluje w rodzinie (często do pokoleń). Makaron serwuje się w towarzystwie sosu. W taki sposób tworzą wyjątkowe, kompletne danie.
Można je porównać do naszych pierogów. Jest to jedna z najczęściej podawanych i lubianych potraw w słonecznej Italii.
Makaron linguine – czyli spłaszczone spaghetti
jeśli kochasz spaghetti, to może spróbujesz makaronu linguine, który swoim wyglądem przypomina wspomniany wcześniej produkt pod względem grubości i długości. Z tą różnicą, że jest płaski. Niektórzy przyznają, że wygląda jak pocięte na cienkie paski kawałki lasagne.
Podawany jest najczęściej z sosami różnego rodzaju, pesto, pomidorami, serem parmezanem i owocami morza. Spróbuj stworzyć własną pyszną kombinację z sosem i dodatkami.
Makarony włoskie – rodzaje. Conchiglioni czyli makaron muszle do zapiekania
Które rodzaje makaronów włoskich widujemy rzadziej? Włoskim makaronem, który w Polsce spotykamy dość rzadko, jest conchiglioni. Jest to krótka pasta, która swoim kształtem przypomina muszlę ślimaka. Na jej powierzchni dostrzeżemy małe rowki, które są wspaniałym nośnikiem wszelkich sosów i smaków.
Co ciekawe, makaron ten występuje w wielu różnych rozmiarach. Najmniejsze conchiglioni dodaje się do zup, natomiast te większe po ugotowaniu są faszerowane sosem mięsnym czy innym nadzieniem. Następnie układa się je w naczyniu żaroodpornym, zalewa dodatkową porcją sosu, posypuje serem i dokładnie zapieka. Dzięki temu powstaje wspaniałe, smaczne i niezwykle aromatyczne danie.
Makarony włoskie – rodzaje do gęstych sosów czyli pappardele
Włoski makaron pappardelle to wspaniałe szerokie i spłaszczone wstążki. Niejednokrotnie można pomylić go z tagliatelle. Obydwa rodzaje najczęściej zwija się bowiem w gniazdka i mają podobny kształt. Pappardelle jest jednak zdecydowanie większe. Przez to wykorzystuje się go do tych najcięższych sosów, a także np. gulaszu.
Makarony włoskie – nazwy czasem mówią o ich walorach, bo nazwa ,,pappardele” oznacza po jeść z wielkim smakiem. Przygotowując dania na jego bazie, możemy zatem liczyć na wspaniały aromat i niezapomniane wrażenia smakowe.
Wyżej wymienione rodzaje makaronów włoskich to oczywiście tylko niektóre z przykładów. Włosi uważają bowiem, że ten produkt występuje u nich w aż 300 wersjach! Warto zatem za każdym razem smakować innej pasty!