Nie oszukujmy się – zegarki w dzisiejszych czasach to nie tylko narzędzia służące do pomiaru czasu, ale także ozdoby, które chętnie nosimy na nadgarstkach. Dlatego tak ważne jest, by podobały nam się wizualnie i stanowiły swego rodzaju biżuterię. Bardzo ważnym elementem zegarka jest oczywiście jego pasek, czy też bransoleta. Jedni mężczyźni wolą paski, inni bransolety. Wszystko zależy tak naprawdę od zastosowania zegarka, stylu w jakim ubieramy się na co dzień i wielu innych czynników. Zastosowanie paska czy bransolety potrafi zupełnie zmienić sposób, w jaki postrzegamy kopertę. Na co się więc zdecydować, kupując nowy zegarek? Wybrać zegarek na pasku czy bransolecie? Sprawdź!
Zegarek na pasku – wady i zalety
Nie można stwierdzić z całą pewnością, że zegarki Diesel, Casio czy Michel Kors na pasku są tymi wybieranymi najczęściej, ale na pewno są bardzo popularne wśród obu płci. Dzięki swojemu casualowemu designowi, pasują zarówno do codziennych, jak i bardziej wyjściowych stylizacji. Te najelegantsze paski są oczywiście zrobione ze skóry – najlepiej ze skóry dobrej jakości. W tym celu wykorzystuje się skórę cielęcą, krokodyla, jaszczurki a nawet skórę strusia. Wrażenie luksusu stwarza również precyzja i jakość wykonania. Jeśli skórzany pasek był wytwarzany ręcznie, jego cena automatycznie wzrośnie.
Skóra jest materiałem bardzo lekkim, miękkim i ponadczasowym. Może występować właściwie w każdym kolorze, wciąż jednak najczęściej decydujemy się na te neutralne. Doskonale pasują do eleganckich strojów – biznesowej garsonki, białej koszuli czy skromnego stroju pracownika obsługi klienta. Przy zetknięciu z twardą powierzchnią nie wydają żadnego dźwięku, co ma duże znaczenie dla pracujących przy biurku.
Skóra ma jednak swoje wady. Ponieważ jest to materiał naturalny, wchłania zapachy, może się lekko odkształcać i odbarwiać. Dość szybko się zużywa, dlatego zegarek powinno się w miarę regularnie wyposażać w nowy pasek. Nawet najlepsza skóra z czasem zacznie się poddawać, a wystrzępiony, przetarty pasek zrujnuje cały elegancki potencjał czasomierza.
Co z innymi materiałami pasków?
Decydując, czy wybrać zegarek na pasku, czy bransolecie, trzeba spojrzeć szerzej na materiały pasków. Skóra jest najpopularniejszym wyborem, stale stosowanym w eleganckich czasomierzach, ale już zegarki casualowe wykorzystują znacznie szerszą paletę materiałów.
W casualowych modelach popularne są paski parciane, gumowe, silikonowe i kauczukowe. Paski parciane to takie wykonane z bawełny o różnych splotach. Kiedyś uznawane raczej za przejaw złego gustu, dziś są na porządku dziennym. Ich zaletą jest wygoda noszenia, ponieważ miękka tkanina doskonale dopasowuje się do nadgarstka. Z kolei paski gumowe i silikonowe często wykorzystuje się przy zegarkach sportowych, ponieważ są odporne na wodę, uszkodzenia i plamy. Podobnie z kauczukiem – naturalnym, wytrzymałym materiałem, który nie chłonie zabrudzeń.
Zaletą takich pasków jest wiele możliwości w codziennych stylizacjach. Możesz zaopatrzyć się w wiele pasków o rozmaitych kolorach i do woli je wymieniać. Dzięki lekkości i elastyczności wygoda noszenia w każdym przypadku będzie na najwyższym poziomie, także podczas uprawiania sportu. W razie zabrudzenia, bez trudu wyczyścisz pasek. Podobnie jak skóra, bawełna, kauczuk oraz guma są bezgłośne.
Jednakowoż, warianty parciane, kauczukowe, silikonowe i gumowe nie pasują do eleganckich stylizacji. Na okazje w stylu smart trzeba mieć zarezerwowany czasomierz ze skórzanym paskiem.
Zegarek bransolecie – wady i zalety
Można powiedzieć, że zegarki na bransolecie to rozwiązanie równie popularne co paski. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do skóry, nie trzeba wymieniać ich regularnie i mają dużo większą odporność. Bransolety odznaczają się wodoszczelnością, dlatego można uprawiać w nich sporty wodne, kąpać się czy brać prysznic.
Bransolety najczęściej wykonuje się ze stopu stali czy tytanu, który jest materiałem antyalergicznym, a więc bezpiecznym dla wszystkich osób z tendencją do podrażnień. Oprócz materiału, bransolety różnią się między sobą także wyglądem — mamy do wyboru zarówno bransolety z dużych ogniw, jak i te z ogniw małych i mieszanych. Bransolety mesh to ostatni krzyk mody – stanowią kompromis między bransoletą, a paskiem, ponieważ są stworzone z metalowej, misternie utkanej plecionki. Do zalet trzeba więc dopisać szeroki wybór wariantów estetycznych, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie.
Należy pamiętać, że każdego rodzaju zegarek na bransolecie będzie o wiele cięższy niż ten na pasku (zarówno skórzanym, jak i parcianym czy gumowym). Miłośnicy częstych zmian nie będą zachwyceni także faktem, że bransoletę ciężej wymienić – przy pasku wystarczy kilka ruchów, zaś do zamontowania bransolety potrzeba nawet wizyty u zegarmistrza. Na koniec – bransoleta robi dużo hałasu przy styku z twardym materiałem. W cichym biurze może irytować zarówno właściciela, jak i jego towarzyszy. Niestety, sploty mogą też powodować wyrywanie włosków przy poruszaniu nadgarstkiem, toteż nie będą najlepszym wyborem dla osób z dużym owłosieniem w obrębie dłoni.
Jeśli chodzi o dress code – bransolety nie nosi się do garnituru. Biznesowe zestawy ubrań zawsze dopełnia czasomierz na skórzanym pasku. Na co dzień jednak, bransoleta będzie pasowała w sam raz.
Co więc wybrać – zegarek na pasku czy bransolecie? Podsumowanie
Zbierzmy przedstawione informacje w całość.
Zegarek na skórzanym pasku warto wybrać, jeżeli szukasz uniwersalnego dodatku pasującego na codzienne i eleganckie okazje. To także jedyny słuszny wybór do garnituru. Nastaw się na konieczność wymiany paska, gdy tylko zauważysz oznaki zużycia.
Zegarek na pasku parcianym, gumowym czy kauczukowym to z kolei świetny wybór dla szukających najwygodniejszego zegarka na co dzień, w tym do zastosowań sportowych. Generalnie, paski są bardzo wygodne w noszeniu i można je łatwo wymieniać, toteż jeśli masz mieć tylko jeden zegarek, wybierz taki na pasku, a do niego dokup różne warianty.
Z kolei paski na bransolecie to wybór dla osób, które chcą nosić zegarek na co dzień, ponad wszystko cenią wytrzymałość, lubią estetykę bransolet i nie grozi im częste uderzanie bransoletą o drewniane biurko (albo zupełnie nie przeszkadza im hałas!). Są cięższe, przez co mniej wygodne, ale za to niezniszczalne i hipoalergiczne.
O tym, który czasomierz będzie lepszy – zegarek na pasku czy bransolecie – ostatecznie decydują przede wszystkim walory estetyczne. Jedne i drugie mają swoje wady, jak również zalety. Przejrzyj różne modele zegarków i zastanów się, który lepiej wpisuje się w Twój gust, a potem pomyśl, czy akurat ten zegarek pasuje do Twojego stylu życia.
Pamiętaj o zasadach dress code! Bransoleta w damskich zegarkach to pewien rodzaj biżuterii. W męskich natomiast stanowi bardziej casualowy odpowiednik skórzanego paska. Zegarków na bransolecie raczej nie nosi się do garnituru i krawatu, tylko na co dzień, do sportowej koszuli czy koszulki polo.