Panele ogrodzeniowe to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych płotów czy siatki. Są wytrzymałe, można je dopasować kolorystycznie do posesji i nie kosztują fortuny. A do tego przy chwili cierpliwości można je samodzielnie zamontować. Jak zrobić ogrodzenie panelowe? Z tego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku zamontować panele.
Jakie elementy trzeba przygotować przed montażem ogrodzenia?
Jeszcze przed rozpoczęciem pracy powinieneś zamówić panele ogrodzeniowe. Do wyboru masz modele o różnej wysokości, ze zróżnicowaną grubością drutu, z przetłoczeniami lub bez – możesz się im dokładnie przyjrzeć na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/panele-ogrodzeniowe. Konieczne będą także słupki ogrodzeniowe i elementy montażowe, najlepiej obejmy.
Jak zrobić ogrodzenie panelowe? Plan działań
Krok 1 – Oczyszczenie terenu
Rośliny i ich korzenie, gruz, kamienie, śmieci – to wszystko trzeba usunąć z terenu, przez który przebiegać będzie ogrodzenie. Zadbaj nie tylko o dokładną linię przyszłego płotu, ale i jego okolice, by nic nie przeszkadzało Ci w czasie pracy.
Krok 2 – Wyrównanie terenu
Na kolejnym etapie zadbaj o wyrównanie terenu. Chodzi przede wszystkim o likwidację uskoków, niewielkich dziur czy wybrzuszeń. Bez większych problemów usuniesz je zwykłą łopatą. Dzięki temu płot będzie stabilny. Przy większych nierównościach być może trzeba będzie nawieźć więcej ziemi.
Kiedy teren jest mocniej nachylony, nie obejdzie się bez ciężkiego sprzętu. Rozwiązaniem jest też montaż kaskadowy i obniżanie każdego kolejnego panelu w ogrodzeniu.
Krok 3 – Pomiary
na odpowiednio przygotowanym terenie trzeba wykonać pomiary przyszłego ogrodzenia. Na ich podstawie wyznaczysz dokładne granice działki. Dzięki temu będziesz mógł wybrać lokalizację słupków tak, by żaden element ogrodzenia nie znajdował się na samej granicy posesji, a w całości był po Twojej stronie.
To ważne – inaczej sąsiad, bez ponoszenia nakładów, stanie się współwłaścicielem ogrodzenia. I w przyszłości będzie mógł podejmować decyzje dotyczące konstrukcji.
Krok 4 – Wytyczanie ogrodzenia
Po wykonaniu pomiarów dokładnie wytycz przebieg ogrodzenia. Zrób to przy pomocy drewnianych palików. Zdecyduj, w których miejscach mają znaleźć się słupki, i wbij tam drewniane elementy. Między nimi rozciągnij sznurek, który będzie prowadzić dokładnie linią paneli.
W jakich odstępach ustawić paliki? Podziel boki ogrodzenia na części o długości 258 – 260 cm. Klasyczne panele ogrodzeniowe mają bowiem 250 cm szerokości, naddatek to miejsce na słupek i wystającą część obejmy mocującej.
Krok 5 – Kopanie dołków pod słupki
W miejscach wyznaczonych przez paliki wykop dołki pod słupki. Jak zrobić ogrodzenie panelowe stabilnie i solidnie? Wkopując słupki na głębokość przemarzania gruntu. Ta wartość różni się w zależności od regionu kraju i według tradycyjnie przyjmowanych wartości wynosi od 80 do 140 cm. Musisz zadbać, by wpuszczony tak głęboko słupek wystawał odpowiednio wysoko nad ziemię. Otwory powinny być szersze od średnicy słupków o około 20 cm.
Krok 6 – Osadzanie i betonowanie słupków
Kiedy dołki są gotowe, czas osadzić w nich słupki. Powinny znaleźć się w samym środku otworów. Następnie słupki trzeba zabetonować. Najlepiej na początek wlać tylko trochę betonu, by wstępnie osadzić słupki. W tym momencie będziesz mógł jeszcze zadbać o wypoziomowanie słupków, by nie było żadnych odchyleń od pionu. Dopiero potem wlej resztę betonu, a na koniec jeszcze raz sprawdź poziom słupków.
Krok 7 – Montaż paneli ogrodzeniowych
Beton wokół słupków musi się związać. Zazwyczaj potrzeba na to kilkudziesięciu godzin. Potem można przystąpić do dalszych prac. Jeśli zdecydowałeś się na ogrodzenie z podmurówką, właśnie teraz należy rozłożyć między słupkami łączniki i deski.
Potem czas już na montaż paneli ogrodzeniowych. Mocuje się je do słupków za pomocą obejm. Rozpocznij od słupka początkowego, załóż na niego obejmę początkową i przykręć do niej przęsło. Użyj do tego śruby nierdzewnej ze zrywalną nakrętką.
Przy panelach poniżej 170 cm wystarczą po dwie obejmy na słupek, przy wyższych lepiej przymocować trzy. Do słupków pośrednich należy zastosować obejmy pośrednie, do narożnych – narożne, a do końcowego – ponownie obejmy startowe.
Na koniec prac zadbaj jeszcze o ochronę słupków przed korozją. Zamontuj na nich daszki, by w czasie deszczu woda nie padała na nie bezpośrednio z góry.
Podsumowanie: montaż ogrodzenia panelowego w 7 krokach
Jak zrobić ogrodzenie panelowe w pełni samodzielnie? Wykonaj 7 kroków:
- Oczyść teren.
- Wyrównaj teren.
- Zmierz działkę.
- Wytycz ogrodzenie.
- Wykop dołki pod słupki ogrodzeniowe.
- Osadź i zabetonuj słupki.
- Zamontuj panele ogrodzeniowe na słupkach.
Potem pozostanie Ci już tylko cieszyć się z efektów swojej pracy. Ogrodzenie panelowe wykonane zgodnie z tym planem będzie stabilne i posłuży Ci przez lata.