Wnętrza

Jaka kołdra całoroczna najlepsza? Poradnik

Kołdra całoroczna to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i prostotę. Zamiast zmieniać okrycie za każdym razem, gdy nadchodzi nowa pora roku, możesz mieć jedno, które sprawdzi się niezależnie od temperatury. To wygoda, oszczędność miejsca i mniej zamieszania. Jak jednak znaleźć tę idealną opcję? Jaka kołdra całoroczna najlepsza? W tym artykule podpowiem, na co dokładnie zwrócić uwagę, byś mogła cieszyć się komfortem przez cały rok!

Jaka kołdra całoroczna najlepsza? Najważniejsze aspekty

Rodzaj kołdry całorocznej

Chcesz, aby w Twojej sypialni zagościła najlepsza kołdra całoroczna? W takim razie odpowiednio podejdź do wyboru idealnego wariantu. Przede wszystkim pamiętaj, że do wyboru masz dwie opcje – model klasyczny oraz 4 pory roku. 

W pierwszym z przypadków będziesz mieć do dyspozycji standardowe okrycie. Będzie jednak wypełnione umiarkowaną ilością wsadu. To idealne rozwiązanie, jeśli w Twoim domu, niezależnie od temperatury za oknem, utrzymują się podobne warunki. Masz jedno pośrednie okrycie i gotowe. Takie modele są najczęściej oznaczone właśnie jako kołdry całoroczne, jednak niekiedy możesz spotkać się także z informacją, że jest to opcja „wiosenno-jesienna”.  

Modele 4 pory roku to natomiast kołdry, które składają się z dwóch elementów – lekkiego letniego i pośredniego wiosenno-jesiennego. Gdy połączysz je w całość, za pomocą specjalnych rzepów lub zatrzasków, zyskujesz grube okrycie idealne na zimę. Można więc powiedzieć, że jest to rozwiązanie wielofunkcyjne. Dopasujesz je do każdych warunków. 

Idealny rozmiar okrycia

Gdy już zdecydujesz, który wariant będzie dla Ciebie lepszy, należy zastanowić się, jaka kołdra całoroczna najlepsza, jeśli chodzi o jej parametry. Przede wszystkim dobierz odpowiedni rozmiar. Dla osób, które śpią na łóżku pojedynczym lub z partnerem, jednak pod dwoma osobnymi okryciami, najlepsze będą wymiary 140×200 lub 160×200. 

Na materace małżeńskie warto już z kolei sięgnąć po 180×200 lub 200×200. Gdy oboje lubicie się dokładnie otulać podczas snu, wtedy pokuś się nawet o modele 200×220, które znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/category/koldry-koldry-caloroczne-koldry-caloroczne-200×220. Pełne komfort jest wtedy gwarantowany! 

Wypełnienie i jego ilość

Dobre wypełnienie to „serce kołdry”, od którego zależy Twoje poczucie komfortu. Masz do wyboru dwie główne opcje – wsady naturalne i syntetyczne.

Wypełnienia naturalne, np. puch lub pierze, zapewniają doskonałą termoizolację, a przy tym są wyjątkowo lekkie. To wybór dla Ciebie, jeśli cenisz sobie luksusowy komfort i wysoką przewiewność. Te materiały świetnie regulują temperaturę. Śpiąc pod nimi, będzie Ci ciepło zimą, ale nie za gorąco latem.

Wypełnienie syntetyczne to z kolei świetna opcja dla alergików. Syntetyki są przede wszystkim łatwe do utrzymania czystości. Można je prać w pralce, niekiedy nawet w bardzo wysokich temperaturach. Dobrze dobrane włókna zapewniają ciepło, ale jednocześnie nie przegrzewają, co czyni je odpowiednim wyborem na cały rok.

Kupując kołdrę całoroczną, musisz jednak sprawdzić ilość znajdującego się w okryciu wypełnienia. Przeważnie będzie to proste zadanie. Producenci wyraźnie oznaczają bowiem takie wyroby jako całoroczne czy wielosezonowe. Rzuć jednak okiem na to, ile dokładnie gramów wypełnienia znajduje się w wyrobie. W małych modelach 160×200 powinno być go ok. 1200 g, a przy 200×200 – ok. 1500 g. Waga będzie bowiem zależna w tym przypadku od wielkości okrycia. 

Poszycie kołdry

A co z poszyciem kołdry całorocznej? W tym przypadku masz sporą dowolność. Możesz w pełni dopasować je do swoich potrzeb. Zaleca się jedynie, aby w okryciach z naturalnym wypełnieniem, poszycie również było wykonane z naturalnej tkaniny, np. bawełny czy włókna bambusowego. Wtedy nie będzie blokować cudownych właściwości wsadu. 

Przy modelach syntetycznych możesz natomiast wybrać zarówno przewiewną bawełnę, jak i antyalergiczne włókno bambusowe, chłonną mikrofibrę czy trwały poliester. 

Najlepsza kołdra całoroczna – kilka słów podsumowania

Zatem jaka kołdra całoroczna najlepsza? Przede wszystkim taka, w której znajduje się optymalna ilość wypełnienia. To od niego zależy Twój komfort podczas snu – niezależnie od warunków panujących za oknem. Dużym ułatwieniem są w tym przypadku oznaczenia producenta. Niemalże każda firma jasno zaznacza na produkcie, że jest on polecany na cały rok. Mimo to zerknij na wagę wsadu. 

Jeśli chodzi o sam materiał wypełnienia, w tym przypadku masz pełną dowolność. Dobrze sprawdzi się zarówno puch oraz pierze, jak i włókno poliestrowe. Podobnie będzie z poszyciem. Pamiętaj tylko o wybraniu odpowiedniego rozmiaru i gotowe!

Teraz z pewnością sprawisz, że na Twoim łóżku zagości najlepsza kołdra całoroczna. Bierz pod uwagę omówione aspekty, a z pewnością będziesz zadowolona.