Wnętrza

Jak dbać o parkiet? Praktyczne wskazówki

Parkiet jest rozwiązaniem, które cieszy się niesłabnącą popularnością od lat. Z jego pomocą można nie tylko tworzyć wspaniałe aranżacje – jest on idealnym wyborem na długi czas. Aby jednak tak się stało, warto dowiedzieć się, jak dbać o parkiet. Z poniższymi praktycznymi wskazówkami Twoja podłoga drewniana będzie prezentować się doskonale!

Jak dbać o parkiet? Poznaj te wskazówki!

Dbanie o parkiet można określić jako szereg działań profilaktycznych – wśród nich czeka na Ciebie o wiele więcej zadań niż stosowanie oleju do podłóg, który możesz zamówić m.in. https://parkietypetlak.pl/category/oleje-do-podlog. To jednak inwestycja w doskonały wygląd podłóg przez wiele lat!

Codzienne dbanie o czystość i zapobieganie uszkodzeniom parkietu

Dla parkietów szczególnie niebezpieczne są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogłyby je zarysować. Zarysowania są niebezpieczne z dwóch względów – wpływają na wygląd podłogi drewnianej, a do tego sprawiają, że traci ona swoją ochronną warstwę. Dlatego tak istotne jest, aby im zapobiegać.

Przede wszystkim warto starać się jak najbardziej ograniczyć wnoszenie piasku do domu. Pomogą w tym wycieraczki z obu stron drzwi – wewnątrz i na zewnątrz. Dobrym wyborem może być ustawienie zaraz obok wejścia tacki lub półeczki na buty, dzięki czemu będzie można szybko zdjąć je po przyjściu i założyć bezpośrednio przed wyjściem.

jak dbać o parkiet a ochrona przed zarysowaniami
Nóżki mebli koniecznie należy zabezpieczyć filcowymi naklejkami. W innym wypadku zewnętrzna warstwa ochronna podłogi może stracić swój pierwotny wygląd.

Choć parkiet to przepiękna podłoga i chciałoby się ją w pełni eksponować, nie bój się dywanów. Taki dodatek może wspaniale uzupełnić wnętrze i przy okazji ochronić podłogę.

Pod meblami umieść podkładki filcowe. Jest to ważne nie tylko w przypadku często przesuwanych foteli czy krzeseł. Także meble, które stoją w jednym miejscu, np. sofa, łóżko czy szafa, warto postawić na takich zabezpieczeniach.

Parkiet nie lubi wilgoci i należy unikać narażania go na bezpośredni kontakt z wodą. Jeśli wyleje się na niego ciecz, trzeba szybko reagować. W innym wypadku drewno może napęcznieć i zmienić swój kształt. Uważaj także podczas prac remontowych – stawianie na parkiecie czegoś mokrego nie wchodzi w grę!

Czyszczenie parkietu

W czyszczeniu parkietu bardzo ważna jest regularność. Zamiatanie miękką szczotką lub odkurzanie z pomocą delikatnej końcówki z włosiem warto wykonywać codziennie – przede wszystkim jest to istotne dla przedpokoju, gdyż to właśnie tam zazwyczaj jest najwięcej zanieczyszczeń. Lepiej zrezygnować z twardego włosia czy klasycznej końcówki odkurzacza – mogą one spowodować zarysowania.

Parkiet oczywiście należy również myć, jednak trzeba przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim ważne jest odkurzenie lub zamiecenie podłogi przed myciem. W innym wypadku będziesz wcierać piasek i inne drobne zanieczyszczenia w podłogę za pomocą mopa. Tego zdecydowanie warto unikać!

Do mycia możesz wykorzystać mopa wybranego na bazie swoich preferencji, jednak bardzo ważne jest, aby dokładnie wycisnąć do z nadmiaru wody. Podczas mycia powinien on być tylko delikatnie wilgotny – na pewno nie może kapać z niego woda. W takiej sytuacji jej nadmiar przedostanie się w głąb drewna i może wpłynąć na jego wygląd.

Alternatywą dla klasycznych mopów, jest mop parowy. Jednak musisz zwrócić uwagę, czy posiada on tryb do parkietów – zazwyczaj jest on bardziej delikatny niż ten do płytek czy paneli. Takim mopem nie tylko dokładnie oczyścisz podłogę, ale i usuniesz z niej bakterie. Zaletą takiego mopa jest to, że do mycia wykorzystywana jest tylko woda.

Przy myciu podłogi klasycznym mopem lub ściereczką konieczne jest użycie detergentu. Warto wybierać te dedykowane podłogom drewnianym. Silne środki z amoniakiem, chlorem czy silikonami nie nadają się do parkietu. Być może zastanawiasz się nad wykorzystaniem naturalnych sposobów, np. wody z octem. Taka mieszanka zdecydowanie nie jest polecana do podłóg z drewna.

Konserwacja i odnawianie parkietu

Wiesz już, jak dbać o parkiet. A co z jego konserwacją? Takie działania są potrzebne zdecydowanie rzadziej, jednak warto o nich pamiętać, aby cieszyć się idealną podłogą drewnianą.

Wygląd parkietu olejowego warto regularnie odświeżać za pomocą olejowania. Wykorzystaj do tego preparat dedykowany drewnianym podłogom. Oleje wnikają w parkiet i wzmacniają drewno i jego odporność na uszkodzenia. Z kolei lakierowany parkiet warto konserwować za pomocą lakieru. Wcześniej możesz deski delikatnie podszlifować. Lakier odświeży wygląd podłogi.

Jeśli Twój parkiet jest bardzo zniszczony, z głębokimi rysami lub przebarwieniami, cyklinowanie będzie skuteczną metodą przywrócenia go do stanu niemal nowego. Po cyklinowaniu należy nałożyć nową warstwę lakieru lub oleju. Możesz zająć się tym zadaniem samodzielnie lub zlecić je specjalistom.

Pielęgnacja parkietu wymaga systematyczności, ale dzięki kilku prostym zasadom można przedłużyć jego trwałość i piękny wygląd na wiele lat. Regularne czyszczenie, ochrona przed zarysowaniami, kontrola wilgotności oraz stosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji – to kluczowe elementy, które pomogą w utrzymaniu drewnianej podłogi w doskonałym stanie.

Artykuł sponsorowany.