Wnętrza

Montaż klamki do drzwi zewnętrznych –  tłumaczymy krok po kroku

Kupno nowej klamki to zadanie, które stawiamy sobie podczas remontu mieszkania czy wymiany wysłużonego modelu. Później czeka nas tylko odpowiednie jej zamocowanie. Jak wykonać montaż klamki do drzwi zewnętrznych krok po kroku? Sprawdź w naszym artykule.

Montaż klamki do drzwi zewnętrznych – niezbędne narzędzia

Do montażu klamki potrzebujesz odpowiedniego przygotowania. Dzięki niemu całość przebiegnie szybko i sprawnie, a dodatkowo unikniesz stresu i ewentualnych błędów. Zgromadź wszystkie niezbędne narzędzia i miej je w zasięgu ręki. Potrzebujesz zatem:

  • śrubokrętu krzyżakowego,
  • klucza imbusowego,
  • poziomicy,
  • kątownika,
  • folii malarskiej.

Opcjonalnie możesz skorzystać z: odkurzacza, wiertarki lub wiertła do drewna (z zestawem odpowiednich wierteł), czołówki.

Jak zamontować klamkę do drzwi zewnętrznych? Zacznij od ściągnięcia starej klamki

Stara klamka wysłużyła się i nie chodzi tak, jak trzeba? Zacznij od jej zdemontowania.

Najpierw odkręć śruby w szyldach przy pomocy śrubokrętu krzyżakowego. Szyldy, zwane też rozetami, to dwie metalowe części montowane u nasady klamki. Zabezpieczają i osłaniają one mechanizm zamka oraz całej konstrukcji.

Może okazać się, że najpierw trzeba wykręcić niewielką śrubkę w jednym lub w obu uchwytach klamki. Użyj w tym celu śrubokrętu lub klucza imbusowego. Śrubka odpowiada za przymocowanie uchwytów do trzpienia, który przechodzi przez zamek.

Czym z kolei jest trzpień? To podłużny, metalowy element, umożliwiający ruch klamki w górę i w dół. Jego także trzeba wyjąć. Wykręć przytrzymującą go śrubę lub przekręć specjalny zatrzask. Następnie chwyć go palcami i usuń z otworu.

Nie zapomnij sprawdzić stanu zamka. Być może trzeba nasmarować go specjalnym smarem silikonowym lub wymienić na nowy.

Montaż klamki do drzwi zewnętrznych z użyciem śrubokrętu

Do montażu klamki potrzebny będzie śrubokręt krzyżakowy.

Montaż klamki do drzwi zewnętrznych krok po kroku

Nie potrzebujesz do tego specjalnej instrukcji. Wystarczy, że wykonasz opisane przez nas czynności krok po kroku. Zaczynamy!

Krok 1. Kup odpowiednią klamkę

Wybierz klamkę wykonaną z takich metali jak stal nierdzewna, aluminium czy mosiądz. Są to materiały odporne na działanie niesprzyjających warunków pogodowych, na które nie raz będzie narażona. Dopasuj ją także do koloru drzwi. Na stronie https://iklamki.pl/pl/12-klamki-do-drzwi-zewnetrznych znajdziesz modele nie tylko estetycznie wykonane, ale też wygodne i trwałe. 

Przy zakupie nowej klamki weź pod uwagę rozstaw osi starego modelu do osi wkładki (elementu zamka), grubość drzwi oraz średnicę trzpienia. Kupując klamkę przez Internet, zapoznaj się dokładnie z opisem produktu.

Krok 2. Przygotuj stanowisko pracy

Zgromadź w jednym miejscu wszystkie niezbędne narzędzia. Upewnij się także, że masz odpowiednio dużo przestrzeni wokół drzwi. Jeżeli światło dzienne jest niewystarczające, skorzystaj z czołówki. Pozwoli ona na precyzyjne wykonanie wszystkich niezbędnych kroków. Pamiętaj, że dobrze przygotowane stanowisko pracy gwarantuje sprawne i bezpieczne wykonanie montażu klamki.

Krok 3. Zabezpiecz drzwi

Folia malarska osłoni Twoje drzwi przed ewentualnymi zarysowaniami czy zabrudzeniami. Użyj jej, szczególnie jeśli są drewniane lub mają delikatną, lakierowaną powierzchnię. Owiń nią dokładnie powierzchnię dookoła klamki. Folię malarską kupisz w każdym sklepie budowlanym.

Krok 4. Przyłóż klamkę do otworu

Zacznij od sprawdzenia, czy klamka i wszystkie jej elementy pasują do dziury w drzwiach. Może okazać się, że nie przylegają one zbyt dobrze. W takim przypadku musisz powiększyć otwór przy pomocy wiertarki lub wiertła do drewna. Rób to ostrożnie, a po skończeniu zbierz powstały kurz i pył, np. odkurzaczem.

Krok 5. Zamontuj klamkę

Pora na zainstalowanie nowej klamki. W gotowym otworze umieść równo metalowy trzpień, a klamkę ustaw w pozycji poziomej. Następnie złap za śrubokręt i dokręć nim wszystkie śruby mocujące szyld. Przytwierdź także osłonę, która ukryje mało estetyczne wkręty. Czynność wykonaj po obu stronach drzwi. Pamiętaj, by zrobić to starannie – dzięki temu nie będzie luzu pomiędzy elementami. Całość nie może być jednak zbyt mocno dokręcona.

Klasyczna klamka do drzwi w kolorze szarym

Szara, matowa klamka to idealny model do drzwi zewnętrznych.

Krok 6. Przetestuj klamkę

Sprawdź, czy cały mechanizm działa poprawnie. Otwierając i zamykając kilkukrotnie drzwi upewnisz się, że klamka chodzi płynnie, a mechanizm zamka nie zacina się. W razie potrzeby poluzuj lub dokręć konkretne śruby. Zobacz też, czy klamka i wszystkie jej elementy są symetryczne względem krawędzi drzwi. Ocenisz to, korzystając z poziomicy i kątownika. Twoja klamka jest gotowa!

Montaż klamki do drzwi zewnętrznych wydaje się nie lada wyzwaniem. Z naszym poradnikiem krok po kroku nie będzie to jednak takie trudne. Przejdź przez wszystkie niezbędne etapy i ciesz się odpowiednio zamontowaną klamką.

Artykuł sponsorowany