Gramatura koszulki – jaka najlepsza? To pytanie zadaje sobie wielu konsumentów. Coraz częściej dokonuje się przemyślanych zakupów i sprawdza składy produktów. Metka przy ubraniu może powiedzieć wiele na temat użytego materiału, jednak nie wszystko. Oprócz włókien ważna jest też grubość t-shirtu. Dowiedz się, jaka jest właściwa z naszego artykułu!
Gramatura koszulki – jaka najlepsza? Materiał w praktyce
Czym właściwie jest gramatura? Tym mianem określa się masę wyrobu wyrażoną w gramach na metr kwadratowy. Zasadniczo, im wyższa gramatura, tym cięższy i bardziej jakościowy materiał. Dużo zależy jednak od tkaniny, z jakiej wykonano koszulkę.
Gramatura koszulek bawełnianych zwykle wynosi od 140 do 220 g/m². Przyjmuje się jednak, że standardowa grubość tego typu ubrania to między 180 a 190 g/m². T-shirty o tej masie znajdziesz na https://www.printsc.pl/manufacturer/jhk/koszulki. Jest to najpopularniejsza tkanina, z jakiej wykonuje się ten typ odzieży, ponieważ jest naturalny i uniwersalny.
Jeśli chodzi o t-shirty poliestrowe, optymalna gęstość włókien to zakres od 140 do 160 g/m². Jest to materiał syntetyczny, który sprawdza się do produkcji odzieży sportowej ze względu na swoje właściwości szybkoschnące i elastyczność.
Mieszanka włókien bawełny i poliestru wykorzystywana jest do szycia koszulek, które mają być elastyczne, a przy okazji częściowo zachowywać właściwości tkaniny naturalnej. W tym wypadku odpowiednia gramatura to od 60 do 180 g/m².
Wybór gramatury powinien być dostosowany do twoich potrzeb. Najgrubsza koszulka nie zawsze oznacza, że będzie najlepsza, ponieważ wiele zależy od jej przeznaczenia.

Różne gramatury na każdy sezon
Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej gramatury do warunków atmosferycznych. Grubsze materiały będa miały swoje zastosowanie w chłodne dni, a cieńsze – w czasie upałów. Jaka powinna być masa koszulki w zależności od sezonu?
Lekkie koszulki na lato
Kiedy temperatura wzrasta, organizm znacznie łatwiej narażony jest na przegrzanie. Istotne jest wtedy wybieranie odzieży lekkiej i przewiewnej. Koszulki o cienkim splocie dobrze spełnią tu swoje zadanie. Najlepiej wybierz te między 120 a 140 g/m². Taka gramatura zapewni ci komfort w czasie upału i nie sprawi, że będziesz się nadmiernie pocił.
Grube koszulki na zimę
Inaczej jest w przypadku koszulek na chłodne dni. Tutaj im grubszy materiał, tym lepsza izolacja ciała przed zimnem. Odpowiednią gramaturą będzie zakres od 180 do 220 g/m². Taki t-shirt będzie wyraźnie cięższy i sztywniejszy od standardowego Jego zadaniem jest zatrzymywanie ciepła i zapewnienie optymalnej temperatury organizmu.
Koszulki całoroczne
Grubość koszulek odpowiednich na cały rok to modele od 150 do 200 g/m². Nie powodują nadmiernego przegrzania i wychłodzenia, co sprawia, że są uniwersalnym wyborem. Jeśli szukasz dobrej jakości koszulki do noszenia na co dzień, przeczytaj o renomowanej marce JHK na https://muratorexpo.pl/jhk-koszulki-opinie-czy-sa-dobre-jakosciowo.

Czy gramatura ma wpływ na cenę koszulki?
Myślenie, że wysoka gramatura odpowiada za lepszą jakość koszulki, jest błędne. Niektóre modele o grubości 200 g/m² mogą być gorsze niż te o połowę lżejsze. Na wartość koszulki powinien wpływać rodzaj materiału. Im lepszej jakości tkanina, tym więcej trzeba będzie za nią zapłacić. Zatem, masa t-shirtu nie powinna oznaczać wysokiej ceny, ale jego skład.
W wielu przypadkach producenci stosują chwyt marketingowy i starają się przekonywać o wysokiej jakości odzieży ze względu na jej grubość. Wiesz już jednak, na co zwracać uwagę podczas zakupów.
Gramatura koszulki jest ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas świadomych zakupów. Odpowiada za grubość materiału i jego zastosowanie. W zależności od pogody i temperatury masa odzieży powinna być większa lub mniejsza. Pamiętaj jednak, że gęstość splotu nie jest wyznacznikiem jakości, ponieważ najważniejszy jest tu rodzaj tkaniny.
Artykuł sponsorowany